Haber

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, IAEA Başkanı Grossi ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi’yi kabul etti.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’nın Zaporizhia kentine gelen IAEA Lideri Grossi ile görüştüğünü belirtti.

Rusya’nın Dinyeper Hidroelektrik Santrali’ne yönelik füze saldırılarının sonuçlarını ve santrali olası yeni saldırılardan korumak için alınan önlemleri ele aldıklarını kaydetti.

Zaporijya NGS’deki durumu detaylı bir şekilde değerlendirdiklerini belirten Zelenskiy, “Rus birlikleri ve personeli Zaporozhia NGS ve yakın bölgelerden derhal çekilmedikçe, nükleer güvenliği yeniden tesis etmeye yönelik her türlü girişim başarısızlığa mahkumdur.” terimini kullandı.

Zelenskiy, Grossi’ye Ukrayna’daki nükleer santrallerin güvenliğinin sağlanmasına verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve ülkesinin gücünün güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Öte yandan Grossi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Zelenskiy ile Zaporijya ziyareti çerçevesinde incelemelerde bulunduğu Dinyeper Hidroelektrik Santrali’nde görüştüğünü belirtti.

Grossi, “Dinyeper Hidroelektrik Santrali, Zaporijya Nükleer Santrali’nin nükleer güvenliğini sağlayan sistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Zelenskiy, barajda son zamanlarda meydana gelen hasarı gösterdi.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu