Sağlık

Çocuklara sebze yemeyi nasıl öğretiriz?

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Nalan Karabayır, sebze yeme alışkanlığını geliştirmek için ödüllere başvurmamamız gerektiğini belirterek, “Bu teknik, çocuklarımıza brokoli ve diğer sebzelerin daha az çekici, diğer besinlerin (tatlıların) ise daha değerli olduğunu öğretiyor” dedi. terimleri kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Karabayır, çocuklara açlık ve tokluk sinyalleri ile uyumlu olmayı öğretmenin, büyüdükçe yiyeceklere karşı rahat bir ilgi geliştirmelerini ve aşırı yemek yemekten kaçınmalarını sağlayarak obeziteyi önleyeceğini belirtti.

çocuklarınızı zorlamayın

Çocuk beslenmesi üzerine yapılan bir araştırmaya göre Karabayır, çocukların yanında daha büyük porsiyonlar verildiğinde daha çok yediklerini belirtti.

Çocuklarınızı tabaklarını tamamen bitirmeleri için zorlamayın. Porsiyonları artırmayınız, sadece istenirse ilave porsiyonlara izin veriniz. Sebze yeme alışkanlığını kazanmak için ödüllere başvurmayın. Bu teknik, çocuklarımıza brokoli ve diğer sebzelerin daha az çekici, diğer yiyeceklerin (tatlı) ise daha değerli olduğunu öğretir. Yiyeceklerle sağlıklı bir bağ kurmasına yardımcı olun. Atıştırmalıkları ve tatlıları tamamen ortadan kaldırmak yerine sınırlayın.

Öğünlerin ortasında en az 2 saat orta olmalı

Daha büyük kardeşleri olanlar, atıştırmalıklara daha fazla maruz kalıyor. Çocuğun gün boyu atıştırması iştahını azaltarak ana öğünleri atlamasına neden olur. Akşam yemeğinde sebze gibi yiyeceklere olan ilgisini de azaltır. Bu nedenle ara öğünler ve ara öğünler en az 2 saat aralıklı olmalıdır. Orta öğün sayısı günde 2’den fazla olmamalıdır. Şekerli, gazlı içecekler kolay şeker sağlar, ancak besin değerleri düşüktür. Küçük çocuklara 2 yaşına kadar şekerli, kalorisi yüksek aromalı sular ve meyve suları vermeyin.

cameliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu