Ekonomi

Son Dakika: Erdoğan: Kredi ve burs tutarını lisans öğrencileri için 2000 liraya, lisansüstü öğrencileri için ise 4000 liraya çıkarıyoruz.

Yeni kredi ve burs miktarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2024 yılı kredi-burs rakamını lisans öğrencileri için 1250 liradan 2 bin liraya, yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 500 liradan 4 bin liraya, yüksek lisans öğrencileri için ise 3 bin 500 liradan 4 bin liraya çıkarıyoruz. Doktora öğrencilerine bin 750 liradan 6 bin liraya kadar. “Yeni kredi ve burs tutarlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

YENİ KREDİ-BURS ÖLÇÜMLERİ BELİRTİLDİ

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Üniversite öğrencilerine müjdeyi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kredi ve burs tedbirlerini açıkladı.

LİSANS İÇİN 2 BİN LİRA, YÜKSEK LİSANS İÇİN 4 BİN LİRA, DOKTORA İÇİN 6 BİN LİRA.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan kredi veya burs alan 1 milyon 600 bin öğrenciye gelecek yıl ödeyeceğimiz tutarı açıklıyorum. Evet 2024 yılı kredi-burs rakamı; Lisans öğrencileri için 1250 liradan 2 bin liraya çıkarıyoruz… Yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 500 liradan 4 bin liraya, doktora öğrencileri için 3 bin 750 liradan 6 bin liraya çıkarıyoruz. “Yeni kredi ve burs miktarlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“GENÇLERİMİZ İÇİN HİÇBİR FEDAKATTAN KAÇINMIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta örgün eğitimdeki üniversite öğrencilerimize cep telefonu, bilgisayar desteği ve ücretsiz “10 CIGABAYT” internet sözümüzü yerine getirdik. Gençlerimizin kendilerini iyi yetiştirebilmeleri için her türlü fedakarlıktan çekinmiyoruz. en iyi ve en donanımlı yoldur.

“27 MİLYAR LİRA BORCU BİTİRDİK”

Göreve geldiğimizde yükseköğretim öğrencilerimizin kredi-burs tutarı 45 liraydı. Bu rakamı 2023 yılına kadar 27 kat artırarak lisans eğitiminde 1.250 liraya, yüksek lisansta 2.500 liraya, doktorada ise 3.750 liraya çıkardık. Ayrıca kredi alan öğrencilerimizin geri ödemelerindeki TEFE-TÜFE oranı güncellemelerini de kaldırarak, sadece ana paranın ödenmesini sağladı. Bu sayede 3,3 milyon öğrencinin toplam 27 milyar liralık borcunu iptal ettik.

“YURTLARIMIZDA 950 BİNDEN FAZLA GENÇE BARINMA FIRSATI SUNUYORUZ”

Koşulları sağlayan tüm öğrencilerin burslardan faydalanmasını, başvuran tüm öğrencilerin ise kredilerden yararlanmasını sağlıyoruz. Aynı şekilde tek bir öğrenciyi bile zor durumda bırakmamak adına yurtlarımızın sayısını ve yatak kapasitesini artırdık. Bu yıl 950 binin üzerinde gencimize yurtlarımızda konaklama imkanı sunuyoruz.”

refahiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu