Haber

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan Asgari Ücret Açıklaması: ‘Bas Bas Bağırıyorum, Sayın Nebati Duymuyor’

Asgari fiyata ait açıklamalarda bulunan Türk-İş Lideri Ergün Atalay, ‘Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor’ dedi.

‘6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu?’

Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Lideri Ergün Atalay, Güvenlik ve Savunma Personelleri Sendikası’nın (Güvenlik-İş) Ankara’da düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde asgari ücret ve gelir vergisiyle ilgili sert açıklamalar yaptı.

Mayıs sonu, haziran başında yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğini kaydeden Atalay, “Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor” dedi.

Asgari fiyata ait de konuşan Atalay, ‘6 ay kala, 5 ay kala taban fiyat konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? Beş ay kala yetkili yetkisiz herkes konuşuyor. Konuşmanın ne yararı var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim patronlar, satıcılar, üreticiler var. Minimum fiyat lafı çıktığı vakit artırım yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, taban fiyat konuşulduğu vakit yumurtaya, peynire, ete, süte artırım devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Minimum fiyatı, görüşmeler başladığı vakit çıkıp konuşurum. Artık niçin konuşayım?’ diyerek tepkisini dile getirdi.

‘Ucube sistem’ benzetmesi

Taşeronların takıma alınmasını istemeyen bürokratlar olduğunu belirten Atalay, taşeronluğu “ucube sistem” olarak tanımladı ve değerli bir kısmı 2019’da takıma alınsa da sistemdeki kimi çalışanların kapsam dışında kaldığını kaydetti.

Kamuda taşeron personellik kavramının büsbütün ortadan kaldırılması gerektiğini lisana getiren Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) probleminin de tahlile kavuşturularak ülkenin gündeminden çıkartılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu