Haber

Suudi Arabistan ABD’li dev Lockheed Martin ile anlaşma imzaladı! Prens Salman imzaladı

Son dakika Suudi Arabistan haberleri:Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ve Askeri Sanayi Genel Konseyi, Amerika’nın dev savunma sanayi şirketi Lockheed Martin ve Airbus ile anlaşma imzalandığını duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN İLE ABD ARASINDA 11 ANLAŞMA İMZALANDI

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, Riyad’da düzenlenen Savunma Fuarı faaliyetleri çerçevesinde Bakanlık ve Askeri Sanayi Komitesi’nin, Prens Salman’ın onayıyla Lockheed Martin ve Airbus firmaları arasında 11 ikili anlaşma imzaladığını belirtti.

Yeni anlaşmaların amacının, savunma ve askeri sanayi alanındaki yatırımları, teknoloji transferini ve gelişimi güçlendirerek ülkenin büyük savunma sanayiinin merkezi haline gelmesini sağlamak olduğu kaydedildi.

THAAD KESİMLER ÜRETİLECEK

Suudi Arabistan’ın resmi el-İkhbariyya televizyon kanalının haberinde, iki taraf arasında Bölgesel Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) modüllerinin üretiminin yerlileştirilmesine yönelik 2022 yılında açıklanan projelere verilen onayların, Suudi Arabistan tarafından desteklendiği vurgulandı. bu anlaşmalar.

THAAD NEDİR?

ABD Kara Kuvvetlerine yönelik balistik füze savunma sistemi olan Bölgesel Yüksek İrtifa Hava Savunma Sisteminin (THAAD), kısa ve orta menzilli tehditlere karşı Lockheed Martin firması tarafından geliştirildiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu