Teknoloji

Ölü ya da diri, istediğiniz herhangi biriyle konuşmanıza izin veren yapay zeka: Karakter. AI

Yapay zeka devrimi, ChatGPT gibi örneklerle cevaplar ve arkadaşlıklar için nasıl, ne zaman ve neden robotlara başvurmamız gerektiğine dair zor soruları gündeme getiriyor ve bu tür hizmetler son birkaç ayda interneti kasıp kavuruyor.

Özellikle sohbet robotlarının yapay zeka ve en son çalışma olan Karakter için heyecan verici (ve tartışmalı) yeni bir sınır olduğu kanıtlanmıştır. AI bunun en ilginç örneğidir. Bu araç, hemen hemen herkesin dijital kopyalarıyla hızlı bir şekilde sohbet etmenizi sağlar. Ölü ya da diri, hatta var olmayan kurgusal karakterler olabilirler.

  • Son günlerin en çok tanınan konusu: ChatGPT nedir? ChatGPT nasıl kullanılır?

Eski Google araştırmacıları Daniel DeFreitasve Noam ShazeerTarafından kuruldu Karakter.AIChatGPT’ye benzer şekilde, seçtiğiniz insanlardan (veya karakterlerden) mantıklı yanıtlar oluşturmak için makalelerden, haberlerden, kitaplardan ve diğer dijital kaynaklardan bilgi çeker. Alfred Hitchcock Akış hizmetlerinin çağdaş sinema üzerindeki etkisi hakkında soru sormak ister misiniz? Veya İbrahim Lincoln Sizinle çağdaş siyasetin durumu hakkında bir tartışma yapmak ister misiniz? Şimdi bunu bu araçla yapabilirsiniz.

Character.AI bilgilendirmek için değil eğlendirmek için geliştirilmiş bir araçtır. Hatta internet sitesinde şöyle bir uyarı var: “ Karakterlerin söylediği her şey uydurma!

Yakın tarihli bir röportajda, uygulamanın yaratıcıları, ” Bu sistemler gerçeği açıklamak için geliştirilmemiştir. Kabul edilebilir bir sohbet ortamı yaratmak için programlanmıştır. Amaç eğlenceli, duygusal destek, yeni fikirlerin üretilmesine yardımcı olarak yaratıcılığı arttırmaktır.‘ dediler.

ChatGPT’den farklı olarak, Character.AI bir arama motoru olarak yola çıkmadı. Aksine işe yarıyor. New York Times’ta yayınlanan bir incelemeye göre, “ Character.AI kullanan firmalar, toplumun sohbet robotlarının eksikliklerini kabul etmesini ve onlara karşı sağlıklı bir güvensizlik duygusu geliştirmesini istiyor.

Ortada, kiminle konuşursanız konuşun, Character.AI’daki yanıtlar her zaman İngilizcedir. Örneğin, 19. yüzyılda yaşamış bir sosyolog Karl Kautsky‘ın yazılarını bugün anlamak zor olabilir ama Character.AI’da verdiği cevaplar anlaşılır, sade ve çağdaş bir İngilizce ile okunuyor.

Açıkçası, Character.AI gibi uygulamaların da bazı gerçek dünya değerleri vardır. Yazılım, karmaşık teorilerin ve ideolojilerin özüne ulaşmanın kolay bir yolunu sağlar, özellikle ( Thiel ve Kautsky üzerine çalışmasında olduğu gibi) asırlık akademisyenlerin yazdıklarından bahsediyoruz.

Bunun ötesinde, Karakter. AI, ChatGPT’den tamamen farklı bir amaca hizmet eden tamamen yeni bir hizmet gibi görünüyor ve kendisini şu anda Google ve Meta gibi teknoloji devlerinde geliştirilmekte olan benzer sistemlerden ayırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu