Ekonomi

Murat Kurum: Emekçilerimize, işçi kardeşlerimize sonsuza kadar ayrımcılık yapacağız

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, yerel seçim faaliyetleri kapsamında Esenler’de düzenlenen HAK-İŞ Konfederasyonu İstanbul İl Genişletilmiş Liderler Toplantısı’na katıldı.

Hak-İş, işçi ve emekçilerin sendikacılığı konusunda unutulmayacak adımlar attı. ”Yerli, milli ve güçlü bir sesi var”Kurumu güçlü bir kardeşler topluluğu olarak nitelendiren, ”Hak-İş, 20 sendikası ve 750 bini aşkın üyesiyle ülkemizde sendikacılığın öncüsü haline geldiyse; “Çünkü o bunu alnının teriyle hak ediyor.”söz konusu.

Sendikalarla katılımı en üst düzeye çıkaracaklarını belirten Kurum, İstanbul’da iyi bir belediye-sendika ilişkisi kurarak çalışan memnuniyetini artıracaklarını söyledi. 1 Nisan sabahı sendikal haklar açısından 3 konuya özel önem vereceklerini belirten Murat Kurum, şöyle konuştu: ”İşçiler ile belediye yönetimi arasındaki anlaşmazlıklarda işçi ve emekçilere karşı her zaman pozitif ayrımcılık yapacağız. İstanbul’daki tüm sektörlerdeki çalışanlara yönelik sendikaların düzenlediği özel eğitim programlarına tam maddi destek sağlayacağız. Büyükşehir Belediyesi ve sendikalarımızın gücü; “Yine sarsılmaz bir şekilde bir araya getireceğiz.”söz konusu.

Murat Kurum, İstanbul’un ekonomik potansiyelini hayata geçirememesinin önündeki en büyük iki engeli, son 5 yılda dönüşümün durması ve trafik sıkıntısı olarak nitelendirdi. ”CHP yönetimi ve temsil ettiği zihniyet; 5 yıl boyunca bu şehirde çıkmaz siyasetini hakim kıldı ve İstanbul’umuzun ekonomik performansını bilinçli olarak yavaşlattı. Ama sizden önce tüm İstanbullulara; Türkiye’nin 81 ilinde toplam 365 bin yeni sosyal konut inşa eden, 2 milyona yakın insana konut kuran bir kardeşiniz olarak size sesleniyorum; Hem İstanbul’u depreme hazırlayan, hem de yerel ekonomiyi ve istihdam olanaklarını maksimuma çıkaran kentsel dönüşüm için; Tüm gücümüzle çalışacağız.

İstanbul’da 5 yılda 650 bin yeni konut üretip 100 bin sosyal konut inşa edeceğiz; Bu şehirde tek bir riskli bina kalmayıncaya kadar durmayacağız. Bu amaçla; KİPTAŞ aracılığıyla memur, emekçi ve işçi kardeşlerimizin kuracağı kooperatiflere proje, üretim gibi teknik destek sağlayacağız. “Durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, yollarımız ve sokaklarımızdaki ulaşım sıkıntıları ortadan kalkana, sokaklarımız huzur ve güvenle dolana kadar çalışacağız.”dedi.

”Hak-İş; “Yerel, milli ve güçlü bir sesi var.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Hak-İş Federasyonu’nun genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. Kurumu, Hak-İş Federasyonu İstanbul İl Başkanı Mustafa İluk ve beraberindeki heyet karşıladı. Hak-İş’i işçi ve emekçiler için sendikacılıkta unutulmaz adımlar atan kardeşler topluluğu olarak nitelendiren Kurum, şunları söyledi: ”Hak-İş; Yerli, milli ve güçlü bir sesi var. Hak-İş, 20 sendikası ve 750 bini aşkın üyesiyle ülkemizde sendikacılığın öncüsü haline geldiyse; “Çünkü bunu alnının teriyle hak ediyor.”söz konusu.

Murat Kurum, 22 yıldır işçi, memur ve emeklilerin hak arama mücadelesine destek verdiklerini belirtti. ”Bu yolda çalışan HAK-İŞ gibi sendikalarımıza, çalışan kardeşlerimizin geleceği için büyük değer verdik. “Sadece hakların alınması noktasında değil, devletimizin ilerlediği tüm yollarda, en kritik dönüm noktalarında sendikalarımızla birlikte ‘yerli ve milli duruş’ sergiledik.”dedi.

”Birlikte tasarlayacağız, birlikte uygulayacağız”

1 Nisan’da sendikalara ilişkin ortaya koyacakları vizyonu anlatan Kurum, şunları söyledi: ”Sendikalarımız benim daha önceki görevlerimde olduğu gibi belediyede de yol arkadaşımız olacak. Onlar sadece istişarede bulunacağımız değil aynı zamanda projeyi birlikte uygulayacağımız paydaşlarımız olacaklar. Katılımı en üst düzeyde destekleyeceğiz. “Çalışanlarımızın, işçi arkadaşlarımızın ve memurlarımızın haklarına ve çalışma koşullarına ilişkin tüm iyileştirmeleri birlikte tasarlayıp hayata geçireceğiz.”Sözleriyle konuşmasına devam etti.

”İşçilerimize, emekçi kardeşlerimize karşı her zaman pozitif ayrımcılık yapacağız”

Murat Kurum, İstanbul’da iyi bir belediye-sendika ilişkisi kurarak çalışan memnuniyetini artıracaklarını vurguladı ve 3 konuya özellikle dikkat edeceklerini belirtti. ”İşçiler ile belediye yönetimi arasındaki anlaşmazlıklarda işçi ve emekçi kardeşlerimize karşı her zaman pozitif ayrımcılık yapacağız. İstanbul’daki tüm sektörlerdeki çalışanlara yönelik sendikaların düzenlediği özel eğitim programlarına tam maddi destek sağlayacağız. Büyükşehir Belediyesi ve sendikalarımızın gücü; “Yine sarsılmaz bir şekilde bir araya getireceğiz.”dedi.

”İstanbul Türk ekonomisinin lokomotifidir”

Kurum, İstanbul’da trafikte kaybedilen zamanın tüm işletme ve çalışanların geri dönüşü olmayan maliyetler ödemesine neden olduğunu belirtti. ”İstanbul, Türk ekonomisinin lokomotifidir. İstanbul’u kilitlemek Türkiye’yi kilitlemek demektir. Ulaşım sorunu çözülmüş bir İstanbul; Bu, tüm işletmelerin daha az maliyetle daha fazla iş yapabileceği anlamına gelir. “Afetlere dayanıklı bir İstanbul, ekonomik faaliyetlerini kesintisiz yürüten bir İstanbul demektir.”söz konusu.

”CHP yönetimi 5 yıldır bu kentte çıkmaz siyasetini hakim kıldı.”

”KİPTAŞ aracılığıyla memur, işçi ve emekçi kardeşlerimizin kuracağı kooperatiflere proje, inşaat gibi teknik destek sağlayacağız.”

Murat Kurum, İstanbul’un ekonomik potansiyelini hayata geçirememesinin önündeki en büyük iki engeli, son 5 yılda dönüşümün durması ve trafik sıkıntısı olarak nitelendirdi. ”CHP yönetimi ve temsil ettiği zihniyet; 5 yıl boyunca bu şehirde çıkmaz siyasetini hakim kıldı ve İstanbul’umuzun ekonomik performansını bilinçli olarak yavaşlattı. Ama sizden önce tüm İstanbullulara; Sizlere Türkiye’nin 81 ilinde toplam 365 bin yeni sosyal konut inşa eden, 2 milyona yakın insana konut kuran bir kardeşiniz olarak sesleniyorum.

Hem İstanbul’u depreme hazırlayan, hem de yerel ekonomiyi ve istihdam olanaklarını maksimuma çıkaran kentsel dönüşüm için; Tüm gücümüzle çalışacağız.

İstanbul’da 5 yılda 650 bin yeni konut üretip 100 bin sosyal konut inşa edeceğiz; Bu şehirde tek bir riskli bina kalmayıncaya kadar durmayacağız!

Bu amaç için; KİPTAŞ aracılığıyla memur, personel ve işçi kardeşlerimizin kuracağı kooperatiflere proje, üretim gibi teknik destek sağlayacağız.

Konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, yol ve sokaklardaki ulaşım zorlukları bitene, sokaklar huzur ve inançla dolana kadar çalışacağız.”

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı ise konuşmasında, Murat Kurum’un Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nda liyakatini kanıtladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ben şahsen ve kurumum, İstanbul’un istediği şeyin Murat Kurum olduğuna inanıyorum.” sana güvenmek.”söz konusu.

Murat Kurum’a AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İBB AK Parti Küme Başkan Yardımcısı ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Emrullah Erkuş eşlik etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu