Ekonomi

Lagarde: Faiz artırımının gidişatı enflasyon görünümüne bağlı

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’a göre ECB’nin gelecekteki faiz oranı gidişatı – borçlanma maliyetlerini ne kadar ve ne hızda artıracağı da dahil olmak üzere – enflasyon beklentilerine bağlı olacak.

Frankfurt’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Lagarde, ECB’nin faizleri “daha da” yükseltmesi gerekeceğini söyledi ve fiyatları, orta vadeli hedefi olan %2’ye geri getirmek emeliyle Aralık ayındaki dördüncü toplantısında bir artış açıklayacağını öne sürdü.

Lagarde, “Faiz oranları politik duruşumuzu ayarlamak için ana araçtır ve öyle kalacaktır.” diye ekledi. “Ancak diğer politika araçlarımızı da normalleştirmemiz ve böylece faiz politikamızdan gelen itici gücü pekiştirmemiz gerekiyor.”

Lagarde ayrıyeten ECB’nin COVID-19 salgını sırasında Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için kullandığı büyük ölçekli varlık alımlarının, “ölçülü ve öngörülebilir bir şekilde” geri alınmasının “uygun” olduğunu söyledi ve ECB’nin önümüzdeki ay tahvil varlıklarını azaltmaya yönelik temel unsurları ortaya koyacağını belirtti.

Cuma günü euro, ABD doları karşısında ufak bir artışla süreç gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu