Haber

İsrail: Gazze’deki rehinelerden 31’i hayatta değil

İsrail ordusu, Hamas ve diğer Filistinli örgütlerin elinde bulunan rehinelerle ilgili yeni bir açıklama yaptı. İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’deki rehinelerden 31’inin öldüğü bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

“31 aileye, rehin alınan yakınlarının artık hayatta olmadığını bildirdik ve onların öldüğünü doğruladık” diyen Hagari, şöyle devam etti: “Ayrıca diğer ailelere de akıbeti ve durumu hakkında elimizdeki tüm doğrulanmış bilgileri ilettik. Rehinelerin tamamının evlerine dönmesini sağlayacak koşulları yaratmak için faaliyetlerimiz devam ediyor.”

İsrail ordusu, Hamas’ın elindeki toplam rehine sayısını 136 olarak tahmin ediyor. İsrail daha önce bu rehinelerden yaklaşık 25’inin artık hayatta olmadığını varsaymıştı.

Hamas, Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında 240 Filistinli tutuklu karşılığında 100’den fazla rehineyi serbest bırakmıştı.


Daniel HagariFotoğraf: Gil Cohen-Magen/AFP/Getty Images

Hamas ve ona bağlı Filistinli grupların 7 Ekim’de İsrail’in güneyinde gerçekleştirdiği saldırılarda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişi öldürülmüş, 240 civarında kişi kaçırılmıştı. İsrail’in Hamas kontrolündeki Gazze’ye yönelik hava saldırılarında ve kara operasyonlarında bu tarihten bu yana çoğu kadın ve çocuk en az 27 bin 585 kişi hayatını kaybetti.

Katar dün, Hamas’ın Gazze’de ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasını öngören çerçeve anlaşmasına olumlu yanıt verdiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün İsrail’deki temasları sırasında Hamas’ın tepkisini İsrailli yetkililerle görüşecek.

İsrail: İran’ın terörü finanse ettiğine dair belge

İsrail ordusu ayrıca Gazze Şeridi’nin altındaki tünellerde İran’dan Hamas’a para akışını gösteren kanıtlar bulduğunu iddia etti.

Ordu sözcüsü Hagari, söz konusu para transferlerini kanıtlayan belgelerin tünellerde inceleme yapan İsrail askerleri tarafından bulunduğunu belirtti.

Hagari, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan Hamas ile bu örgütün Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Sinvar’a yapılan para transferlerinin toplam 150 milyon doları bulduğunu belirtti. ve söz konusu transferlerin 2014-2020 arasında yapıldığını ortaya koydu. Bu belgelerin “İran’ın terörizmi Ortadoğu’ya nasıl ihraç ettiğinin yeni bir örneği olduğunu” belirtti. Daniel Hagari ayrıca, “İran’ın ihraç ettiği ve ürettiği terör küresel bir sorundur.” dedi.

DW,dpa / CÖ,ET

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu