Haber

Deprem Dezenformasyon Bülteni yayınlandı

ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığı’nın aktardığı habere göre, Kahramanmaraş depremiyle ilgili dezenformasyon içeren haberlerin yer aldığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından hazırlanan bültende; “Kahramanmaraş’ta salgın başladı, şehrin boşaltılması gerekiyor.”, “İstanbul Finans Merkezi 100 bin afetzedeyi barındıracak kapasitede.”, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun manipüle konuşması.”, “Elbistan Belediye binası yıkıldı.” zarar gördüğü gerekçesiyle resmi evraklar enkaz altında.”, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Matematik dinimizde haramdır.” Argümanlarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan bültende, “Kahramanmaraş’ta salgın hastalıklar başladı, acilen tahliye edilmeleri gerekiyor.” İddiaların asılsız olduğu, Kahramanmaraş’ta veya depremden etkilenen herhangi bir ilde salgın olmadığı, tahliye edilmesi gereken bir il olmadığı ve halk sağlığı için tüm önlemlerin alındığı belirtildi.

Bazı yayın organlarında, “İstanbul Finans Merkezi 100 bin kişilik kapasiteye sahip ve afete uğrayan vatandaşlara açılabilir.” İddianın doğru olmadığı vurgulanan bültende, dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinden biri olacak İstanbul Finans Merkezi’nin içinde barındırdığı banka binaları dışında şu anda kaba inşaat halinde olduğu belirtildi. İnşası devam eden merkezde 8 bin 207 kişi çalışıyor ve mağdurların barınması için şartlar uygun değil.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir televizyon programında Kahramanmaraş’taki depremlere atıfta bulunarak, “İstanbul için hazırlandık.” “Bakan Soylu’nun konuşmasının bir bölümünün kasten kesilerek bağlam dışı servis edildiği belirlendi. Soylu, yaptığı açıklamada, ‘İstanbul için hazırlandık’ dedi. diyerek Kahramanmaraş depreminin beklenmediğini kastetmedi, “Kahramanmaraş’ta ilk risk azaltma planını 2019 yılında yaptık. Bu plana Kahramanmaraş’taki tüm illerde bir an önce başlanması yönünde karar aldık.” söylendi.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan dezenformasyon bülteninde, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘Bizim dinimizde matematik haramdır, Allah aslında her şeyi en başından ölçmüş, tartmış ve kesmiştir.’ dedi. İddiasının tamamen asılsız olduğunun, Erbaş’ın geçmişe dönük ifadeleri incelendiğinde böyle bir ifadeye rastlanmadığının, karalama amacıyla üretilen bu dezenformasyonun rastgele bir desteğinin bulunmadığının altı çizildi.

muradiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu