Haber

ABD’de Demokratlar Senato’da çoğunluğu garantiledi

ABD’de 8 Kasım’da yapılan orta seçimlerin akabinde Nevada’da Senato yarışında Demokrat aday Catherine Cortez Masto’nun resmi olmayan sonuçlara nazaran seçimi kazanmasının akabinde Demokratlar, Senatoda çoğunluğu garantiledi.

ABD’de 8 Kasım’da yapılan orta seçimlerde resmi olmayan sonuçlara nazaran Demokratlar, Senatoda çoğunluğu garantiledi. Arizona’nın ardından oyların yüzde 98’inin sayıldığı Nevada’da Demokrat aday Catherine Cortez Masto’nun oyların yüzde 48,8’ini alarak Senato yarışından galip çıktı. Eski Başkan Donald Trump tarafından desteklenen Masto’nun rakibi Cumhuriyetçi Adam Laxalt ise oyların yüzde 48,1’ini aldı. Demokratlar, Nevada’daki zaferin arından Senato’da 50 sandalyeye ulaşırken, Cumhuriyetçiler 49 sandalyede kaldı. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in birebir vakitte Senato Lideri olarak vazife yapması ve eşitlik bozma oyu sayesinde Georgia’da ikinci tura kalan Senato seçimleri sonunda sandalye dağılımı 50-50 bile olsa Demokratlar çoğunluğu sağlamış oluyor.

Biden, Senato yarışındaki sonuçtan memnun

ASEAN zirvesi için Kamboçya’nın başşehri Phnom Penh’de bulunan ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, Demokratların Senato’da denetimi sağlamasından “inanılmaz derecede memnun” olduğunu tabir etti. Biden, “Katılım oranı beni şaşırtmadı. İnanılmaz derecede memnunum. Bence bu adaylarımızın kalitesinin bir yansıması. Kendimi iyi hissediyorum ve önümüzdeki birkaç yılı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Temsilciler Meclisi

Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalye için yapılan oylamada ise Cumhuriyetçiler 211, Demokratlar ise 204 sandalye kazandı. Partilerin Temsilciler Meclisi’nde denetim sağlaması için 218 sandalyeye gereksinimleri var.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde kontrolü sağlaması Biden’ın vazife mühletinin son iki yılında kanunları geçirmesini zorlaştıracak. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu