Haber

Uganda Mahkemesi ABD’li Çifte Para Cezası Verdi

Uganda mahkemesi “evlat edinilen çocuklarına işkence yapmakla” suçlanan Amerikalı bir çifte 29.000 dolar para cezası verdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, evlat edindikleri çocuklarına işkence yapmakla suçlanan Amerikalı çift, Uganda mahkemesi tarafından 29 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD’li çift Nicholas ve Mackenzie Spencer, 2020-2022 döneminde 10 yaşındaki bir erkek çocuğa yönelik “ağırlaştırılmış çocuk ticareti” ve “ağırlaştırılmış işkence” suçlamalarıyla suçlanmıştı. Müebbet hapis talebini reddeden sanıklar, “zalimce, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele”, “yasadışı istihdam ve Uganda’da yasa dışı kalma” suçlamalarını kabul etti.

Kampala Yüksek Mahkemesi, suçlamaları kabul eden sanıklara 29.000 dolar para cezası verdi.

Çocuk hakları aktivistlerinden karara tepki

Aralık 2022’de bir ihbar üzerine polis çiftin evine baskın düzenledi ve çocuğun “rahatsız bir pozisyonda çömelmeye zorlandığını, sadece soğuk yemek servisi yaptığını ve şiltesiz ahşap bir platform üzerinde uyuttuğunu” gösteren kamera görüntüleri elde etti. veya yatak” dedi ve çift tutuklandı.

Mahkemenin kararı çocuk hakları aktivistleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Aktivistler kararı “adaletin çiğnendiği” gerekçesiyle eleştirdi ve para cezasının ve çiftin sınır dışı edilmesinin yeterli olmadığını söyledi.

oguzlarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu