Haber

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği Türkiye’ye bağlı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın sonunda basın toplantısı düzenledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin ortak veya ayrı ayrı onaylanması konusunda görüşü sorulan Stoltenberg, iki ülkenin birlikte başvurduğunu, Türkiye ile mutabakat zaptı imzaladığını ve Türkiye’yi iki ülkenin üyeliğini birlikte onaylamaya davet ettiğini hatırlatarak, söz konusu:

“Benim durumum değişmedi. Türkiye’de İsveç ve Finlandiya’nın onaylanacak aynı durumda olup olmadığı konusunda farklı değerlendirmeler olduğunu görüyoruz. Bu Türkiye’nin kararı. Türkiye’nin iki belgesi var. Biri Finlandiya ile katılım protokolleri, diğeri de Finlandiya ile olan katılım protokolleri.” İsveç ile NATO müttefiki olarak almamız gereken tüm kararlar alındı. 30 müttefik İsveç ve Finlandiya’yı davet etti. 30 müttefik katılım protokollerini onayladı. Şimdi her müttefik ülkenin onaylaması (üyelik) var. 28 ülke zaten onay verdi. Türkiye ve Macaristan onayladı Bu nedenle benim tavsiye ettiğim iki ülkeyi birlikte onaylama veya sadece bir katılım protokolünü onaylama kararı tamamen Türkiye’nindir. Bu Türkiye’nin kararıdır, NATO’nun kararı değil.”

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik için hazır olduğu yönündeki tutumunun devam ettiğini, Türkiye ve Macaristan’ın da aralarında bulunduğu 30 ülkenin üyelik için onay vermesi halinde sürecin tamamlanacağını belirterek, iki ülkenin NATO olacağına inandığını belirtti. üyeler.

Stoltenberg,

“Önemli olan sıralama değil. En önemlisi İsveç ve Finlandiya yakında ittifaka girecek. Bunun için çabalayacağım. Yarın Türkiye’ye gideceğim. Bu da ele alacağım konulardan biri olacak.” .”

söz konusu.

Silah ve mühimmat üretimi artırılacak

Savunma sanayisinin kapasitesinin artırılması için üreticilerle temasların olduğunu hatırlatan Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşta çok ciddi mühimmat kullanımının olduğunu, müttefiklerin Ukrayna’ya gönderdikleri silah ve mühimmatların yerine konmasının değerli olduğunu vurguladı. .

Bakanların NATO’nun savunma planlama çerçevesini de onayladıklarını belirten Stoltenberg, NATO’nun Rusya’nın saldırgan duruşuna, terör tehdidine ve Çin’in sunduğu zorluklara karşı savunma planlamasının önümüzdeki yıllarda imkan ve yeteneklerdeki değişime yön vereceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu