Haber

Sinop’ta Şiddetli Yağış Sellere Neden Oldu

MUSTAFA USTASI

Sinop’ta şiddetli yağış kent merkezi, ilçe ve köylerde su baskınlarına neden oldu. Bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Evini su basan Sevda Güççü, “Kimse gelmiyor. Suyun içindeyiz. Eşyalarımız gitti. Kirayı karşılayamıyoruz başka eve gidiyoruz. Biz bu gecekondu evlerinde yaşamaya çalışıyoruz.” 5 çocuk okula gidiyor.Eğitim ve masraflarını nasıl karşılayacağız?Bu ev bu hale geldi.Bana yardım etmelerini istiyorum. Evim ve eşyalarım gitti” dedi.

Sinop’ta yağış nedeniyle kent merkezinde cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Bazı ev ve işyerlerini su bastı. Sinop Belediyesi ekipleri, su baskınlarının yaşandığı bölgelerde çalışma yaptı. Sinop’un Abalı köyünde yaşayan bir vatandaş kendi imkanlarıyla büyükbaş hayvanını boğulmaktan kurtardı. Ayrıca Sinop’un Akliman ilçesinde yaşayan çok sayıda ailenin konutunu su bastı.

“BU SORUNU HER YIL YAKLAŞIYORUZ”

Ahırını su basan Ümit Keskin, şunları söyledi:

“Yollarımıza çok yağmur yağdı. Yollarımızda altyapı yok. Yolun suyu olduğu gibi evimin altına girdi. Hayvanım boğuldu. Perişan olduk. Devlet yol yaptı ama altyapı çalışması yok. Evimize olduğu gibi yukarıdan aşağıya su girdi. Mahvolduk. Hayvanlarım boğuluyordu.” “Kendi imkanlarımızla kanal açtık. Ama yine de çatı su dolu. Kürek kazmayı alıp yol kenarına çıktı. Kenarda kanal olsa çok iyi olur.” Yetkililer bir an önce gelip burayı incelemeli. Devletten istediğimiz de bu. Çok perişan haldeyiz. Çok perişan olduk.” her yıl yaşıyoruz.”

“KONUTA GİDECEĞİMİZİ BIRAKAMIYORUZ”

Evini su basan Sevda Güçlüer, “Bütün yetkilileri aradım. ‘Kurtulacak bir durumunuz var mı?’ diye sordular. “Diğer eve gitmeye gücümüz yetmiyor. Bu gecekondularda yaşamaya çalışıyoruz. Kirayı da ödeyemiyoruz. 5 çocuk okula gidiyor. Eğitim ve masrafları nasıl karşılayacağız? Bu rezidans bu duruma geldi. Yetkililerin yardımcı olmasını istiyorum. Evim, eşyalarım gitti” dedi.

habercatalca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu