Yaşam

Sevilay Karlı davasında ilk duruşma görüldü: Failden ‘haksız tahrik’ savunması

Hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı, boşandığı Ümit Karlı tarafından öldürülen Sevilay Karlı cinayeti davasının ilk duruşması bugün görüldü.

İstanbul Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davayı kadın dernekleri de takip etti. Duruşmada, Ümit Karlı’nın tutukluluğunun devamına ve bir sonraki duruşmanın 13 Haziran’a ertelenmesine karar verildi.

EkmekVeGül’den Sıla Altun’un haberine göre, duruşmada Ümit Karlı, Sevilay Karlı’nın başka biriyle görüştüğüne dair çocuklarından şikayet aldığını iddia etti, olay günü işe giden Sevilay Karlı’nın önünü kestiğini kabul etti. Fail, savunmasında Sevilay’ın “hayatıma karışamazsın” demesi üzerine ona saldırdığını ifade etti. Hakim, boşanma sonunda sadakat yükümlülüğü olmadığını ve Sevilay’ın kiminle görüşeceğine karışmayacağını ifade etti.

‘GÖRÜŞMEYE NEDEN BIÇAKLA GİTTİN?’

Fail, hakimin görüşmeye neden bıçak götürdüğü sorusuna “Telaşla çıktım” diye cevap verirken hakim bunun üzerine “Telaşla evden çıkan insan bir şeyler unutur. Yanına bıçağı özellikle almaz” dedi.

‘ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ İÇİN’ HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİLER

Tanık olarak dinlenen failin akrabaları da Sevilay Karlı’nın görüştüğü iddia edilen kişiden çocuklarının hoşlanmadığını, bu yüzden psikolojilerinin bozulduğunu ima eden ifadeler kullandılar.

Sanık avukatı, her ne kadar boşanma gerçekleşmiş olsa da ebeveynlik durumunun devam ettiğini belirtip, çocukların gelişimlerini gerekçe göstererek haksız tahrik indirimi ve sanık Ümit Karlı’nın serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Ümit Karlı’nın tutukluluğunun devamına ve duruşmanın 13 Haziran’a ertelenmesine karar verdi.

‘ÇOCUKLARYLA GÖRÜŞMEYE GİDERKEN KORKUYORDU’

Sevilay Karlı ve ailesinin avukatı Avukat Fatih Recep Akkuş, sanığın savunmasını “Haksız tahrik indirimi almaya çalışıyorlar ancak burada yaşanan çok açık bir biçimde kasten öldürme vakası. Mahkemede haksız tahrik almak için öne sürdükleri görüşme mevzusu da şu: Sevilay ve Ümit görünürde anlaşmalı boşansalar da kadın korkusundan çocukların velayetini Ümit’e bırakıyor. Sevilay çocuklarla görüşmeye giderken başına bir şey gelir korkusuyla yanında başka biriyle gidiyor, haksız tahrik almaya çalıştıkları mesele de bu.
Henüz kanıtlar toplanmaya devam ediyor, duruşmada bahsedilen şahıs da tanık olarak getirilecek” dedi.

KADINLAR SEVİLAY İÇİN ADLİYEDE

Duruşma öncesi Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ve Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi’nin çağrısıyla adliye önünde buluşan kadınlar, Sevilay’ın ailesi ve arkadaşları basın açıklaması yaptı. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, Sevilay Karlı’nın katledildiği Şubat ayında 36, Mart ayında 25, Nisan ayında ise 32 kadının katledildiğini hatırlatarak “Savaşta değiliz. Bir ülkede sadece üç ayda bu kadar kadının katledilmesinin nedenleri nelerdir?” diye sordu. Bu durumun arkasında politik nedenler olduğunu ifade eden Doğan, kadın cinayetlerinin bu düzeyde artmasına “kadınları yok sayanların, medeni hakları gasbedenlerin, kadınların eşitlik mücadelesine ket vuranların” olduğunu söyledi.

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi Başkanı Gülten Dokuyan da yasalarda kadınlar korunuyor gibi görünse de kadınların hayatta kalma mücadelesinde ve kadın cinayeti davalarında işlerin böyle yürümediğini belirtti. Dokuyan, Sevilay’ın davası sonuçlanana kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

‘ÇOCUĞU ANNESİNİN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYOR’

Sevilay Karlı’nın babası, Celal Karlı ise Sevilay’ın üç çocuğu olduğunu ve torunlarından birinin hâlâ kendisine annesinin nerede olduğunu sorduğunu söyledi. Buna nasıl cevap vereceğini bilmediğini söyleyen Karlı, “Çocuğa senin baban katil, senin baban cani mi diyeyim? Devlet neden bize sahip çıkmıyor? Bizi yalnız bırakıyor? Neden kadınlar öldürülüyor? Hep kadınlar öldürülüyor” diye isyan etti.

‘KARAKOLA DİLEKÇE VERDİ, YAKALANMADI’

Karlı, “Ben bir baba olarak acı içinde yaşıyorum. Kızım 3-4 defa dilekçe verdi karakola. Ama yine de yakalanmadı. Benim ne yapmam lazım bir baba olarak? Nerede bizim cumhurbaşkanımız, nerede milletvekilleri?” dedi.

SEVDA KARACA: KORUMA KARARLARI GÖSTERMELİK VERİLİYOR, KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR

EMEP Milletvekili Sevda Karaca ise koruma kararına rağmen boşandığı erkek tarafından öldürülen Sevilay Karlı’nın duruşması öncesi verdiği soru önergesinde koruma kararlarının göstermelik olduğuna dikkat çekti.

Karaca “Mesajlar, ses kayıtları ve diğer somut deliller savcılığa bildirilmiş olmasına karşın Ümit Karlı hakkında ‘somut delil olmaması’ gerekçesiyle 15 Şubat’ta ‘kovuşturmaya yer olmadığına dair’ karar verilmiştir. Sevilay bu karardan 11 gün sonra öldürülmüştür ve karar Sevilay öldürüldükten 20 gün sonra tebliğ edilmiştir” hatırlatması yaptı.

‘KARLI CİNAYETİ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ’

“Sevilay Karlı cinayeti, göz göre göre gelmiştir. Katil neredeyse gün ve saat vererek Sevilay’ı öldüreceğini söylemiş, çok defa önünü kesmiş, çocuklarını kaçırmış ancak Sevilay hukuki korunma mekanizmalarından faydalandırılmamıştır. Ne yazık ki Sevilay Karlı ilk de tek de değildir. Basına yansıyan bilgilere göre; 2023 yılında 28 kadın koruma kararlarına rağmen öldürülmüştür. Bu da koruma kararlarının göstermelik olduğunu ve yargı makamlarını kadına yönelik şiddet konusunda görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmediğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

‘TEDBİR KARARINA RAĞMEN KAÇ KADIN ÖLDÜRÜLDÜ?’

EMEP’li Karaca; Bakan Göktaş ve Tunç’tan şu soruların yanıtını istedi:

Ocak 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında;

– Kaç kadın 6284 Sayılı yasa çerçevesinde tedbir kararı için kolluğa ve yargı makamlarına başvuru yapmıştır? Bu başvurulan kaç tanesinden kadınlar lehine karar çıkmıştır?

– Hakkında 6284 sayılı yasa çerçevesinde tedbir kararı olmasına karşın öldürülmüş; kaç kadın yaralanmıştır?

– 6284 sayılı yasa kapsamında verilen tedbir kararlarını ihlal eden erkek sayısı kaçtır? Bu kişilere ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?

– Öldürülen kadın sayısı kaçtır? Bakanlığınız kaç tane kadın cinayeti dava dosyasına müdahil olmuştur? Bakanlığınız Sevilay Karlı cinayeti dosyasına müdahil olacak mıdır?

– Kadınlar tarafından şiddet, tehdit ve hakaret suçlarından şikayet edilen kaç erkek hakkında kovuşturmaya yer yoktur kararı verilmiştir? Bu şikayetleri yaptıktan sonra kaç kadın öldürülmüştür?

– 6284 sayılı yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının etkin uygulanmasında Bakanlığınız ne tür çalışmalar ve denetimler yapmaktadır?

– Kadına yönelik şiddete ilişkin yapılan şikayetler konusunda yargı makamlarının işlemleri nasıl denetlenmektedir? Görevini etkin bir şekilde yerine getirmeyen kolluk ve yargı mensuplarına ne tür yaptırımlar uygulanmaktadır?

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu