Haber

Rus Uzmanlar: Kuzey Kutbu’ndaki Mikroplar Sera Gazı Emisyonlarını Etkiliyor

ST. PETERSBURG, 1 Mart (Xinhua) — Rus bilim adamları, bölgedeki iklim ısınması sonucunda Barents Denizi’ndeki mikroorganizma çeşitliliğinin ve aktivitesinin arttığını tespit ettiler. Bu durum nedeniyle Kuzey Kutup Bölgesi bir karbondioksit emisyon kaynağı haline gelebilir.

Kurchatov Enstitüsü Basın Ofisi’nin Salı günü bildirdiğine göre, araştırma kapsamında geçen yılki keşif gezisinde Kuzey Kutbu’ndaki bir dizi adadan alınan toprak örnekleri analiz edildi. Bilim adamları, karbondioksit emisyonu ile Barents Denizi topraklarındaki çeşitli mikrop toplulukları arasında bir yakınlık tespit ettiler.

Araştırmalara göre Kuzey Kutbu bölgesi ne kadar sıcaksa toprağın ısınması o kadar belirgin hale geliyor ve toprak mikroorganizmalarının çeşitliliği ve aktivitesi artıyor. Mikrop topluluklarının yaşamsal faaliyetleri, topraktaki organik maddenin ayrışmasını hızlandırarak sera gazlarının atmosfere salınmasına yol açar.

Bu durum daha da artarsa, kuzey ekosistemleri organik karbonu emen ve koruyan sistemlerden onu serbest bırakan kaynaklara dönüşebilir.

habersancaktepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu