Teknoloji

Porsche: Avrupa benzinli ve dizel motor yasağını erteleyebilir

Yönetim kurulu, önümüzdeki on yılda sera gazı emisyonlarını yüzde 55 oranında azaltmak için katı emisyon kuralları uygulayacak.

Bu nedenle üreticiler artık yavaş yavaş sadece elektrikli otomobillere odaklanıyor ve içten yanmalı motorlardan vazgeçiyor.

Avrupa Parlamentosu (AP), 2035 yılından itibaren (AB) ülkelerinde yeni yakıtlı ve dizel otomobil satışının yasaklanmasını onayladı.

Karara göre, 2035 yılından itibaren AB üyesi ülkelerde satılan tüm yeni otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması gerekecek.

Porsche: Yasak ertelenebilir

Mali İşler Direktörü Lutz Meschke, Avrupa’nın yeni içten yanmalı motorlu otomobil satışlarını 2035 yılına kadar aşamalı olarak durdurma planının gecikebileceğini söyledi.

Bölgenin tüketicileri, güvenilir şarj ağlarının bulunmaması, fiyatların sürekli yüksek olması ve elektrikli araç sübvansiyonlarının geri alınması nedeniyle yasağa karşı çıkıyor.

Porsche’nin uzun süredir ertelenen elektrikli Macan SUV modelinin tanıtımı sırasında konuşan Meschke, şunları söyledi:

Önümüzdeki yıllarda artış eğrisinin ne kadar dik olacağını görmemiz gerekiyor. Şu anki gibi bir durumla karşılaşırsak, Avrupa’da elektrikli otomobil alma konusunda kesin bir isteksizlik varsa o zaman belki teşvikler geri gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu