Ekonomi

Microsoft başkanı güvenlik ihlalleri nedeniyle Temsilciler Meclisi panelinde

Microsoft (NASDAQ:MSFT) Başkanı Brad Smith bugün Temsilciler Meclisi’nin iç güvenlik panelinde ifade verecek. Smith, geçtiğimiz yıl Rus ve Çinli bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen ihlallerin ardından şirketin güvenlik protokollerine ilişkin soruları yanıtlayacak. Microsoft’un sistemleri tehlikeye girmiş ve Çin bağlantılı bilgisayar korsanları tarafından 60.000 ABD Dışişleri Bakanlığı e-postasının çalınmasına ve bir Rus grup tarafından üst düzey personelin e-postalarının izlenmesine yol açmıştı.

Bu olaylar, Nisan ayında Microsoft’u şeffaflık eksikliği ve önlenebilir güvenlik eksiklikleri nedeniyle eleştiren Siber Güvenlik İnceleme Kurulu’nun eleştirilerine neden oldu. ABD hükümetinin ve ulusal güvenlik kurumlarının önde gelen yazılım sağlayıcılarından biri olan Microsoft, güvenlik sektöründeki meslektaşlarının da eleştirilerine maruz kalmıştır.

Meclis paneli, Microsoft’un siber saldırılara karşı savunmada karşılaştığı zorlukların yanı sıra şirketin güvenlik önlemlerini geliştirme stratejilerini de gözden geçirecek. Tartışmada ayrıca Çin’in siber saldırısının ardından kurulun rapor bulguları ve tavsiyeleri de ele alınacak.

Mississippi’den Kongre üyesi Mark Green’in oturum sırasında şirketin rapora verdiği yanıtı ele alması ve Kongre’nin Microsoft’un eylemlerini tekrarlanan siber saldırılar ve kurulun bulguları ışığında incelemesi gerektiğini vurgulaması bekleniyor. Green’in açılış konuşmasında “Bay Smith, Microsoft’ta uzun süredir görev yapan kilit bir lider olarak, bu son siber saldırıları mümkün kılan boşlukları anlamamıza yardımcı olacağınızı umuyorum” demesi bekleniyor.

Kurulun eleştirilerine yanıt olarak Microsoft, güvenlik süreçlerinde iyileştirme yapılması gerektiğini kabul etti ve güvenlik kriterlerini uygulama taahhüdünde bulundu. Şirket Kasım ayında bir siber güvenlik programı başlatarak güvenliği diğer tüm özelliklerin üzerinde en büyük önceliği olarak ilan etti. Bu girişim, siber saldırıların artan ölçeği ve ciddi risklerine karşı hazırlıkları güçlendirmek için tasarlanmıştır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

bayramicajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu