Teknoloji

Meta, 400 milyon dolara satın aldığı Giphy’yi 53 milyon dolara sattı

Son yıllarda özellikle sosyal medya üzerinden hareketli fotoğraf göndermenizi sağlayan GIF formatına olan ilgi oldukça arttı.

Bunun farkında olan Facebook’un ana şirketi Meta, büyük bir adım atarak geçtiğimiz yıllarda GIF üretim ve paylaşım aracı Giphy’yi 400 milyon dolara satın aldı.

Daha sonra İngiltere, gif paylaşım platformu Giphy’nin Facebook’un ana şirketi Meta tarafından satın alınmasını engelledi.

53 milyon dolara satıldı

Sonuç olarak Meta, 400 milyon dolara satın aldığı Giphy platformunu 53 milyon dolara Shutterstock’a sattı.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu, uzlaşmanın sosyal medya kullanıcılarına ve Birleşik Krallık reklamverenlerine zarar verebileceğini ve sosyal medya platformları arasındaki rekabeti azaltabileceğini söylüyor.

Son birkaç yıldır Instagram, Facebook ve WhatsApp uygulamaları, Giphy’nin API’si (uygulama programlama arayüzü) sayesinde kullanıcılarına GIF seçenekleri sunuyor.

Aslında Facebook, Giphy’nin trafik kaynaklarının yüzde 50’sinin Facebook kümesiyle ilgili uygulamalardan geldiğini belirtiyor.

Facebook, Giphy’yi satın aldıktan sonra diğer platformların giflere erişmesini engelleyebilirdi. Ancak İngiltere’ye kıyasla bu durum rekabete alışık değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu