Haber

Kazakistan’ın yeni başbakanı belli oldu

Kazakistan’da ülkenin yeni başbakanı, Cumhurbaşkanı Kasım Jomert Tokayev’in Anayasa’nın 70’inci maddesi uyarınca hükümetin istifasına ilişkin kararı dün imzalamasının ardından belli oldu. Tokayev, Oljas Bektenov’un başbakanlık adaylığını parlamentonun alt meclisinde milletvekillerinin oylamasına sunarken, 69 milletvekilinin desteğiyle 43 yaşındaki Bektenov ülkenin yeni başbakanı oldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, parlamentonun alt meclisinde oylama öncesinde bir konuşma yapan Tokayev, Amanat siyasi partisinin başbakanlığa aday gösterdiği Bektenov’un adaylığının tartışıldığını belirtti. Meclisteki parti küme başkanlarıyla görüşüldü ve uzlaşmaya varıldı. Tokayev, “Oljas Bektenov tecrübeli bir memur. Ekonomi ve diğer alanlarda geniş bilgi birikimine sahip, organizasyon becerisi yüksek, disiplinli, dürüst ve çalışkandır. “Dolayısıyla ülke ekonomisinin hedeflerini hayata geçirmek için yeterli fırsatlara sahip olacağımızı düşünüyorum” dedi.

BEKTENOV KİMDİR?

Kazakistan’ın Almatı kentinde doğan Bektenov, Kazakistan Devlet Hukuk Akademisi’nden mezun oldu. Kariyerine Almatı Adalet Bakanlığı’nda baş uzman olarak başlayan Bektenov, farklı yıllarda Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı idaresinde görev yapmış, Akmola Bölgesi Vali Yardımcılığı, Yolsuzlukla Mücadele Teşkilatı Başkan Yardımcılığı ve lider görevlerinde bulunmuştur. bu kurumun. Ayrıca Bektenov, geçen yılın nisan ayından bu yana cumhurbaşkanlığı yönetiminin lideri olarak görev yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu