Ekonomi

Japonya Merkez Bankası negatif faiz politikasını sona erdirmeye hazırlanıyor

Japonya Merkez Bankası (BOJ), enflasyonun istikrarlı bir şekilde %2’lik hedefe ulaşma olasılığını artıran önemli ücret artışları ışığında sekiz yıllık negatif faiz politikasını sonlandırmanın eşiğinde görünüyor. Ancak karar alma süreci, dokuz üyeli kurulun toparlanmayı sürdürmek için gereken ekonomik destek düzeyine ilişkin farklı görüşleri nedeniyle karmaşık hale gelebilir.

Yönetim Kurulu üyesi Naoki Tamura, negatif faizlerden erken çıkılması gerektiğini savunanların başında geliyor ve geçen yıl Ağustos ayında bankanın Mart 2024’e kadar böyle bir adım atabileceğini öne sürdü. Bir diğer yönetim kurulu üyesi Hajime Takata ise Japonya’nın enflasyon hedefine yaklaştığına işaret ederek BOJ’un teşvik programının gözden geçirilmesini savundu. Eski bir banka düzenleyicisi olan Başkan Yardımcısı Ryozo Himino da BOJ liderliği içinde şahin bir etki olarak görülüyor.

Daha temkinli tarafta ise, daha önce Hitachi OTC:HTHIY’de çalışan Toyoaki Nakamura, teşviklerin hızlı bir şekilde geri çekilmesinin küçük ve orta ölçekli şirketler üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getiriyor. Her ikisi de güvercin bir üne sahip olan Asahi Noguchi ve Seiji Adachi, beklenenden daha büyük ücret artışları nedeniyle kısa vadeli faizleri mevcut -%0,1’den sıfıra çekmeyi düşünebilirler. Her ne kadar negatif oranların sona erdirilmesine karşı çıksalar da, böyle bir hamleyi ertelemeleri pek mümkün görünmüyor.

Bir zamanlar güvercin olarak görülen Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida, Şubat ayında negatif faiz sonrası politika için bir planın ana hatlarını çizerek teşviklerin azaltılmasına doğru potansiyel bir kaymanın sinyalini verdi. Tarafsız üye Junko Nakagawa’nın görüşleri de, Japonya’nın enflasyon hedefine doğru ilerleyişine olan son güveni göz önüne alındığında, faiz artırımına doğru yöneldi.

Başkan Kazuo Ueda’nın pozisyonu ise daha az net. Ueda, ultra gevşek para politikasının devam etmesini savunurken, BOJ’un uygun bir zamanda teşvikleri azaltmaya hazır olduğunu da belirtti. Ueda’nın bakış açısı, negatif faiz ortamından çıkışın zamanlamasını ve oranını belirlemede çok önemli olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu