Teknoloji

Dolandırıcılığa Karşı Oscar Meraklılarına Uyarı!

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar 12 Mart Pazar gecesi 2023 Oscar Ödüllerini dört gözle beklerken Kaspersky uzmanları, etkinliğin heyecanını ve popülaritesini insanları dolandırmak için kullanan baskınların arttığı konusunda uyarıyor. Dolandırıcılar, Oscar adayı filmlerin ücretsiz olarak izlenmesini sağlayan geçersiz web siteleri oluşturarak, kullanıcılardan kişisel ve banka bilgilerini vermelerini ve kötü amaçlı kötü amaçlı yazılım indirmelerini ister.

Kaspersky uzmanları, bu filmleri ücretsiz olarak izlediğini iddia eden ancak bunun yerine kullanıcıların parasını çalan çeşitli web siteleri belirledi. Sinemalara erişmek için, kullanıcıların görünüşte küçük, sembolik bir abonelik bedeli ‘ödemesi’ gerekir. Ödeme yapıldıktan sonra kullanıcılar, iptal edilemez bir aboneliğe benzer şekilde eşit aralıklarla veya hesap boşalana kadar küçük günlük artışlarla ücretlendirilen yetkisiz işlemlere karşı savunmasız hale gelir.

Merakla beklenen Avatar devam oyunu, kullanıcıları kandırmak için çeşitli dolandırıcılık taktikleri geliştiren dolandırıcılar tarafından bu amaçla kullanıldı. Şema, kullanıcıları ödül için anketleri tamamlayarak bot/robot olmadıklarını doğrulamalarının istendiği sahte bir web sitesine yönlendirerek çalışır. Kullanıcı “oynat” düğmesini tıkladığında, mali ödül, H&M veya IKEA kuponları veya PS5 konsolu gibi kendi seçtikleri bir ödülü kazandığı için kendisini tebrik eden bir mesajla karşılanır.

Dolandırıcılığın birincil amacı, ödülü göndermek için bir tahta fiyatı talep ederek kullanıcıdan para almaktır. Dolandırıcılar ayrıca, mali ödül veya karşılıksız çek vaadiyle kullanıcının adı, e-posta adresi ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerini de toplar. Bu bilgiler kimlik hırsızlığı için kullanılabilir veya kötü amaçlarla Dark web’de satılabilir.

“Oscar 2023 töreni, her yıl bu zamanlarda kötü niyetli faaliyetlerini ağırlaştıran siber suçlular için faydalı bir etkinliktir. Bu etkinlik sırasında ekstra dikkatli olmak ve ücretsiz sinema izleme imkanı sunan web sitelerinin orijinalliğini iki kez kontrol etmek çok değerlidir. Geçersiz web siteleri Kaspersky güvenlik uzmanı Olga Svistunova, “Web sitelerine veya ikram dolandırıcılıklarına aldanmayın. Her zaman saygın akış hizmetlerini kullanın ve web sitesinin orijinal olup olmadığını iki kez kontrol edin” diyor.

Dolandırıcılığa kurban gitmemek için Kaspersky, kullanıcılara şunları tavsiye eder:

  • Sinemalarda, akış hizmetlerinde, TV’de, DVD’de veya diğer kaynaklarda resmi film çıkış tarihlerine dikkat edin.
  • Kişisel bilgilerinizi girmeden önce web sitelerinin orijinalliğini kontrol edin ve film izlemek veya indirmek için yalnızca resmi web sitelerini kullanın. URL biçimlerini ve şirket adı yazımlarını tekrar kontrol edin.
  • Kötü amaçlı ekleri belirleyen ve kimlik avı sitelerini engelleyen güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.
  • İçeriğin erken görüntülenmesini vaat eden ilişkilendirmelerden kaçının ve içeriğin orijinalliği konusunda herhangi bir şüpheniz varsa servis sağlayıcınıza danışın.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

bulancak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu