İş

Dijitalin iş yapma şeklimizi nasıl dönüştürdüğü UEZ 2023’te tartışıldı

Papara sponsorluğunda düzenlenen “Dijital İşlerin Doğuşu ve Dönüşen Sektörler” oturumunda,  Dijital olarak doğan işletmelerin geleceği ve teknolojinin klasik departmanlarda yarattığı dönüşüm konuşuldu. Oturumun ardından Galata Business Angels iş birliğinde Denizbank, Gülman Grup ve Tam Finans sponsorluğunda Bölgenin Yıldızları Yarışı ödül töreni gerçekleştirildi.

 

Moderatörlüğünü Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın, Papara CEO’su Emre Kenci, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Uber Türkiye, İsrail ve Malta CEO’su Neyran Bahadırlı, Hepsiburada CEO’su Nilhan Önal Gökçetekin, Enterprise Rent A Car Türkiye CEO su ve Yönetici Ortağı Özarslan A’nın yaptığı oturum .Tangün.

 

Nevzat Aydın: “Dijitalleşme işletim sistemlerini değiştiriyor ve dönüştürüyor”

Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın, “10-20 yıl önce hayatımızda olmayan yeni iş modelleri ve dijitalleşme hayatımıza girdi. Dijitalleşme, endüstriden hizmete, araç kiralamadan perakendeye işletim sistemlerini değiştiriyor ve dönüştürüyor. Aynı zamanda firmaların alt yapı teknolojilerinden de yararlanarak müşteriye doğrudan dokunma imkanı sağlıyor.”

 

Emre Kenci: “Geleneksel firmalarla rekabet çeviklikten geçer”

Papara CEO’su Emre Kenci, “Dijital çağda doğan şirketler ile klasik şirketler arasındaki en net fark kültürdür. Youtube ve Fox Cluster arasındaki kültürel farklılıklar bu durumun en net örneklerinden biridir. Bugün bazı klasik şirketlerde kravatsız işe gelmenin yasak olduğunu biliyoruz. Ama dijital şirketlerde böyle bir sınır yok. Kullanıcı deneyimini önde tutmak kültürel farklılıklardan biridir. Teknolojiye ve esere odaklanan dijital şirketler, klasikte var olan ve daha önce yapılmış işleri farklı şekillerde kullanıcılara sunabiliyor. Çevikliğe sahip olarak, geleneksel şirketlerle rekabet edebilirsiniz.”

 

Mehmet Ali Akarca: “Bugün yazardan ressama her alan dönüşümden etkilendi”

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, “Türkiye olarak temelde farklı bir boyutta olduğumuzu düşünüyoruz. Bundan sonraki hedefimiz tüm şirketler olarak daha fazla dijital yetenek kazanmak. Çünkü dijital ekonomi dünyada 15,3 trilyon dolara, Çin’de 7,1 trilyon dolara ve Avrupa Birliği’nde 6,7 trilyon dolara ulaştı. Ama Türkiye’de 50 milyar dolar büyüklüğünde. Ülkemiz olarak dünya ekonomisinden aldığımız pay yüzde 0,8 ile 1 arasında. Ancak gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 60’lara kadar çıkıyor. Çok hızlı gitmemiz gerekiyor. Bize düşen görev, tüm şirketlere dönüşüm yolculuklarında destek olmaktır. Dijitalleşme ve akıllı sistemler geldiğinde mesleklerin, yaratıcılığın ve sanatın etkilenmeyeceği söylendi. Ama bugün yazıdan resme her alan bu dönüşümden etkileniyor.”

 

Neyran Bahadırlı: “Uber ile Türkiye’de taksinin potansiyelini ortaya çıkardık”

Uber Türkiye, İsrail ve Malta CEO’su Neyran Bahadırlı, “Bir tuşla nasıl seyahat edebilirsiniz? Uber, insanların günlük yaşamlarına ve ihtiyaçlarına çare olacak bir teknoloji platformu olarak kuruldu. Dünya çapında 70 ülkede 10 binden fazla şehirde hizmet veriyor ve günde 20 milyondan fazla sefer yapılıyor. Özellikle İstanbul’da çok kısa sürede tanınır hale geldi ancak ardından haksız rekabet davası sonucunda mahkeme 2019’da erişim sorunları getirdi. Ocak 2021’de üst mahkeme Uber’e erişim sorununu kaldırdı ve Uber yasal olarak faaliyet göstermeye başladı. Türkiye’de 2 yılı aşkın süredir. Uber Global, Türkiye’ye özel stratejisini yeniledi ve İstanbul’da yeniden taksilerle hizmet vermeye başladı. Hatta taksi çalışmalarıyla Türkiye’nin Uber potansiyeli ispatlandı” dedi.

 

Nilhan Önal Gökçetekin: “400 bin e-ticaret girişimcisini inanılmaz teknoloji dehası ile yetiştirdik”

Hepsiburada CEO’su Nilhan Önal Gökçetekin, “Türkiye’nin geleceğinin e-ticarette attığı adımlara bağlı olduğunu düşünüyorum. Bireyselleştirme ve tüketicinin kendi deneyimi çok önemlidir. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden biriyiz. Bölgeye örnek olduğumuzu düşünüyoruz. Ürettiğimiz çözümlerle inanılmaz teknoloji dehasına sahip 400 bin e-ticaret girişimcisi yetiştirdik. Bunlardan 100 bini aktif olarak bizimle çalışmaya devam ediyor.”

 

Özarslan A. Tangün: “Şirketlerin iş süreçlerini yeniden tasarlaması gerekiyor”

Enterprise Rent A Car Türkiye CEO’su ve Yönetici Ortağı Özarslan A. Tangün, “Bizim gibi dijital doğmamış şirketler için çözülmesi ve geliştirilmesi gereken konular var. Özellikle iş süreçlerinin yeniden tanımlanması gerekiyor. Dijital ile geçmişte yapamadığınız birçok şeyi yapabilir hale geldik ve bu bahsi çok önemsiyoruz. Müşteriye değer katmak; hızlı, maliyetli çalışmalar ve mevcut işlerin optimizasyonu ile mümkündür. Müşteriye yakın olduğunuzda onlara çok daha verimli ve sürdürülebilir hizmetler sunabilirsiniz. İşe bütünsel bakmak, gerekirse iş süreçlerini değiştirmek ve yeniden tasarlamak dijitalleşme yolculuğunun değerli bir parçası.”

 

Bölgenin Yıldızları Yarışı Kazananları Açıklandı

Denizbank, Gülman Grup ve Tam Finans’ın ana sponsorluğunda bu yıl 5’incisi düzenlenen Bölgenin Yıldızları Yarışması’nın Galata Business Angels işbirliğiyle düzenlenen ödül töreni gerçekleştirildi. Şimdiye kadar birçok başarılı girişimin öne çıkmasını sağlayan yarışmaya yüzlerce işletme başvurdu. Elemeler sonucunda finale kalan 10 işletmenin sunumları heyet tarafından değerlendirilerek ilk 3’e giren işletmeler belirlendi. Yarışmada üçüncü olan Mustafa Köroğlu’nun Powerdev işletmesi 1.000 dolar ödüle hak kazanırken, Selen Şenal’ın Algea Bio işletmesi ikinci olarak 2.000 dolar ödüle hak kazandı. Barış Bal’ın Homster işletmesi, Bölgenin Yıldızları Yarışı’nın birincisi oldu ve 5.000$’lık büyük ödülün sahibi oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

sogutluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu