Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomi mesajı! “Enflasyon hızla düşecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun seçim trafiği sürüyor.

Bugün gerçekleşen Büyük Ankara Mitingi’nin ardından iftarını İstanbul’da açtı.

Haliç Kongre merkezinde gerçekleşen iftar yemeğinin ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye dair mesajlar verdi.

“Milli gelir 1,1 trilyon doları aştı”

Milli gelirin ilk kez 1,1 trilyon doları aştığını belirten Erdoğan, Türk ekonomisinin büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

“Enflasyon düşecek”

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en büyük sıkıntının enflasyon olduğunun da altını çizen Cumhurbaşkanı, “Hem aldığımız tedbirlerin hem de uyguladığımız programının etkisi ile yılın 2. yarısında enflasyonda hızlı bir düşüşe sahip olacağız” dedi.

“Milli gelirimiz ilk kez 1,1 trilyon doları aştı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Milli gelirimiz ilk kez 1,1 trilyon doları aştı. Sadece deprem sebebiyle 104 milyar dolarlık ilave yükle karşılaşmış olsak da yüzde 4,5 gibi çok iyi bir oranla ekonomimiz büyümesini sürdürdü. 

Kişi başına düşen milli gelirimiz ilk kez 13 bin doları aştı. Bunu ekonomiyi konuşanlar, anlatanlar kişi başına mili gelir 13 bin doları yakaladı diye söylemiyorlar. İşsizlik oranı yüzde 9,4 ile son 10 yılın en düşük seviyesini gördü.

İhracatta yakaladığımız ivme artarak devam ediyor. Bu sene ihracat hedefimiz 375 milyar dolardır.

“Yılın ikinci yarısında enflasyonda hızlı bir düşüşe sahip olacağız”

Tüm dünya gibi bizim de en büyük sıkıntı kaynağımız enflasyondur. Enflasyona ilave olarak biz bir de tamahkarlıkla mücadele ediyoruz. Hiç bir ekonomik temeli olmayan saiklerle milletimizin aşına, ekmeğine kan doğramaya çalışan fırsatçılara göz açtırmamaya kararlıyız.

Bu tür gayri ahlaki yollara tevessül edenleri takip ediyoruz. Hem aldığımız tedbirleirn hem de uyguladığımız ekonomi programının etkisi ile yılın 2. yarısında enflasyonda hızlı bir düşüşe sahip olacağız.

“İstanbul hizmete aç”

Buraya Ankara’dan geldik Ankara’da hamd olsun Murat kardeşimizin görevi sırasında yaptığı millet bahçesinde miting yaptık. Yarın da bir buçuk milyonu yakalayacak mitingi İstanbul’da yapacağız.

İstanbul şuan hizmete aç. Bunu yakalamak için 5 yılı kaybettik. Bir 5 yıl daha bekleyemeyiz.

İstanbul’u muradına kavuşturarak Türk ekonomisinin lokomotifi olan bu şehri belediyecilik hizmetlerini tekrar zirveye taşıyacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu