Yaşam

CHP’li Taşcıer: Yaklaşmamaya dair tedbir kararlarında elektronik kelepçe zorunlu olsun

ANKARA – CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hazırladı.

Kadınların, haklarında uzaklaştırma kararı olan erkekler tarafından öldürüldüğü çok sayıda cinayetin gerçekleştiğini ve bayanların katledildiğini hatırlatan CHP’li Taşcıer teklifinde, elektronik kelepçelerin ‘yaklaşmamaya’ dair kararlar içeren kararlarda kesin olarak kullanılmasını talep etti.

‘ELEKTRONİK KELEPÇELER’ BUTİK’ UYGULAMA GİBİ’

CHP Ankara Milletvekili ve Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Kurulu üyesi Taşcıer, teklifine ait yaptığı açıklamada elektronik kelepçe kararının yargıçların keyfine bırakılmaması gerektiğini söyledi. “Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar, haklarında uzaklaştırma kararı olan erkekler tarafından şiddete uğramaya ve öldürülmeye devam ediliyor. Halbuki bu şiddet ve cinayetler çok büyük oranda engellenebilecekken” sözlerini kullanan Taşcıer şöyle devam etti:

“Bunun yolu, elektronik kelepçe uygulamasının, şiddet uygulayanlar hakkında verilen ‘yaklaşmamaya’ dair önleyici önlem kararlarında kesin olarak kullanılmasıdır. Şu anda elektronik kelepçeler tam manasıyla ‘butik’ bir uygulama üzere, az rastlanır halde. Zira maalesef hem elektronik kelepçe sayısı son derece az, hem de yargıçlar bunların kullanılması için gerekli olmasına karşın karar vermiyorlar. Bugün Türkiye’de bayana yönelik şiddet olaylarında kullanılan elektronik kelepçe sayısı maalesef bin 500 civarında. Bu kabul edilemez seviyede az bir oran. Yıllarca pilot proje olarak birkaç vilayette son derece kısıtlı biçimde kullanılan elektronik kelepçeler kelamda 81 ile yaygınlaştırıldı fakat sayısı bir türlü gereken formda artırılmıyor. Yargıçlar de bu tarafta karar almayınca, haklarında uzaklaştırma kararı olan bireyler bayanlara şiddet uygulamaya ve öldürmeye devam ediyor.”

‘SAMİMİ İSELER TEKLİFİ KANUNLAŞTIRALIM’

Elektronik kelepçelerle ilgili kararların az olduğunu İçişleri Bakanı Soylu’nun da yaptığı açıklamalarla söz ettiğini hatırlatan CHP’li Taşcıer, “’Elektronik kelepçeyle ne kadar çok fazla mahkeme kararı verilir, ne kadar çok elektronik kelepçe olursa bu işin caydırıcılığı o kadar yüksek olur’ demişti. Bakanlık koltuğu temenni makamı değil, icra makamı. Onlar bu konuda adım atmıyor ama ben kanun teklifimi veriyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Elektronik kelepçe, hâkimin keyfine nazaran kullanılabilir bir araç olmaktan çıkarılmalı ve 6284 sayılı kanundaki ‘yaklaşmamaya’ dair önlem kararlarında kesin olarak kullanılması gereken bir uygulama haline getirilmeli. 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Gayret Günü’nde bu teklifimi Meclis’e sunuyorum ve AKP’ye davet yapıyorum. Bugün konuşmalar yapıp bayana şiddete karşı olduklarına dair demeçler verecekler. Şayet samimi iseler bu teklifi çabucak kanunlaştıralım.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu