Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks yeni haftaya %0,35 artışla 5.076,41 puandan başladı.

BIST 100, geçen haftaki işlemlerde 5.014 – 5.264 puan aralığında hareket ederken, hayatı %0,63’lük kısmi artışla 5.058,75 puanda kapatarak yatay seyrini sürdürdü. BIST 100 hafif alıcılarla açılışın ardından devam eden süreçlerdeki satışlarla fiilen 5.030 puan seviyelerine hareket etti.

Sakin bir açılış yapan Borsa İstanbul’un ilk dakikalarında, maden ürünleri, bankalarVe Tekstilsegmenti haftaya ortalamanın üzerinde bir yükselişle başladı. Spor, Bilişim TeknolojileriVe sigorta güne yarım puanlık düşüşle başladı. günün ilk dakikalarında Sanayi%0,4, hizmetVe finans%0,2 gibi düşük bir artış kaydetti.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında OYAKÇ, AKŞA, ALGYO, OTKAR, KMPURgüne en çok yükselen hisseler olarak başladı. GUBRF, ODAVe BRYATBİST 100’de ise açılışta yüzde 2’lik kayıpla en çok düşen pay olarak kayıtlara geçti.

Dış piyasalarda ise genel olarak satış eğilimi hakim. Asya endeksleri haftanın ilk gününde hafif satışlar gerçekleştiriyor. Geçen haftanın son işlem gününde ABD endeksleri %1 bandında gerileme gördü. Nasdak, %1,69’luk düşüşle en çok satan endeks oldu.

Geçen haftaki düşüş seyrinin ardından, yeni haftanın ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin ılımlı alıcılarla yatay seyrettiği görülüyor.

Author: Günay Caymaz

serinhisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu