Ekonomi

Beyaz Saray ABD güneş enerjisi sektörünü desteklemek için harekete geçti

Beyaz Saray Perşembe günü ABD’li güneş enerjisi üreticilerini Çin rekabetine karşı desteklemeyi amaçlayan önlemleri açıkladı. Bu adımlar arasında ithal çift yüzeyli güneş panelleri için tarife muafiyetinin sona erdirilmesi ve sübvansiyon niteliklerinin Amerikan yapımı ürünler lehine revize edilmesi yer alıyor.

Yönetim iki yıldır yürürlükte olan ve iki yüzeyli panellerin gümrük vergilerini atlamasına izin veren bir ticaret muafiyetini kaldırmaya hazırlanıyor. Muafiyet verildiğinde bu çift taraflı paneller küçük bir pazar segmenti olmasına rağmen, o zamandan beri şebeke ölçeğindeki güneş enerjisi projelerinde baskın hale geldi.

Çift yüzeyli panelleri hedef almanın yanı sıra Başkan Joe Biden, Çinli şirketler tarafından Malezya, Kamboçya, Tayland ve Vietnam’da üretilen güneş panellerine yönelik bir tarife muafiyetini de sona erdirmeyi planlıyor. Bu muafiyet ilk olarak iki yıl önce, ucuz ithalata bağımlı olan ABD’li proje geliştiricilerinin talepleri üzerine uygulamaya konmuştu. O zamandan bu yana ABD güneş enerjisi imalat sektörü büyüdü ve Çin güneş enerjisi kapasitesinin akını fiyatların düşmesine yol açarak yerli üreticileri zorladı.

Biden’ın uluslararası iklim politikasından sorumlu kıdemli danışmanı John Podesta, bu eylemlerin yerli güneş enerjisi üreticilerini destekleyeceğini vurguladı ancak Çin’den gelen arz fazlasının yarattığı zorlukların devam ettiğini de kabul etti.

Hazine Bakanlığı ayrıca temiz enerji projesi geliştiricilerinin vergi kredisi almaya hak kazanmaları için kılavuz ilkeleri güncelleyerek %10 yerli içerik bonusu talep etme sürecini basitleştirdi. Bu bonus, Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında yenilenebilir enerji tesisleri için verilen %30’luk krediye ek olarak verilmektedir. Yeni kurallar, geliştiricilerin Enerji Bakanlığı’nın varsayılan maliyet yüzdelerini kullanmalarına izin vererek, bir projenin ürettiği ürünlerin %40’ının ABD’de üretilmesi şartını yerine getirmeyi kolaylaştırıyor.

Amerika’daki güneş enerjisi fabrikalarına 2,5 milyar dolar yatırım yapan Koreli Hanwha Corp’un bir bölümü olan Qcells, Biden yönetiminin aldığı tedbirlerin ABD’de istihdam yaratmak için çok önemli olduğunu ifade etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu