Ekonomi

Altının Gram Fiyatı Yükselişle Başladı

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.714 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde günü 1.708 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10:15 prestijiyle önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.714 lirada süreci görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 2 bin 820 liradan, Cumhuriyet altını 11 bin 370 liradan satılıyor.

Üst üste üçüncü işlem gününe de yükseliş trendini sürdüren altının ons fiyatı şu sıralar yüzde 0,2 artışla 1.980 dolardan işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek düzeyine çıkarması sonrası küresel piyasalar sınırlı da olsa olumlu bir seyir izlerken, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ECB Lideri’nin para politikasında. Christine Lagarde’nin toplantı sonrası konuşması direktiflere çevrildi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre ECB’nin bugün politika faizini 25 baz puan artıracağı kesin görünüyor.

Fed’in karar metninde, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyonu yakalamayı hedeflediğinin altı çizilirken, federal fonlama oranının yüzde Bu hedefleri desteklemek için yüzde 5,25-5,50 aralığında.

Analistler, Powell’ın verilere bağlı kalma vurgusunun yatırımcıları Fed’in bir sonraki hamlesi konusunda kararsız bıraktığını belirtirken, Banka’nın “şahin” politikalarının sona yaklaştığına dair beklentilerin güçlenmesinin, faiz artırımlarına açık kapı bırakmasına karşın altının ons fiyatını desteklediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından açıklanacak olan yılın 3. Enflasyon Raporu’na çevrilirken, analistler Erkan’ın sözlerinden gelecek mesajların yurt içi piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Analistler, bugün yurt içinde Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti, yurt dışında ECB faiz kararı ve Lagarde’ın açıklamaları, ABD’de ikinci çeyrek büyümesi ve ikinci el konut satış bilgilerinin takip edileceğini belirtti. 1.960 doların dayanak noktası olduğunu ve 1.990 dolar ile 2.000 doların direnç pozisyonlarında olduğunu belirtti.

cukurca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu